مزایای استفاده از ازن در استخر

گندزدایی و ضدعفونی آب استخر به روش ازن آب:

ازن قویترین ماده ضدعفونی کننده شیمیایی در دسترس می باشد که بیش از هر ماده ضدعفونی کننده دیگری میکروب ها را در مدت زمان کوتاه از بین می برد و توانایی از بین بردن 99 درصد باکتری های زیستی را بدون هیچ تاثیر یا پیامد منفی روی سلامتی را دارد.

علاوه براین طعم و مزه را بهبود می بخشد و بو را حذف میکند و مواد آلی و غیر آلی نامطلوب که ممکن است در حال حاضر در منابع آب وجود داشته باشد را اکسید می کند .

اگر ازن را با کلر مقایسه کنیم ، ازن 99 درصد از 60000 میلی لیتر / کلی فرم ها آب آلوده را در 2.8 ثانیه با دوز 0.1 PPM از بین می برد کلر با دوز مشابه به 15000 ثانیه نیاز دارد.

ژنراتور ازن را می توان در تمام انواع استاندارد رینزر مورد استفاده قرار گیرد و دارای طراحی منحصر به فرد و مرتب و نصب آسان است. غلظت مورد استفاده ازن عبارتند از  PPM 0.5-1 و حجم آب تزریقی برای انجام کار به طور متوسط 35-106 ft3/h1-3 m3/h)).

پژوهشگران و کارشناسان وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی به این نتیجه رسیده اند که استفاده از گاز کلر برای گندزدایی و ضدعفونی استخرها احتمال ایجاد مسمومیت شناگران و سایر مواردی که در ذیل به آن ها اشاره خواهد شد، به دنبال خواهد داشت و ضرورت دارد برای جایگزینی سیستم کلر از روش گاز ازن استفاده گردد.

بدن انسان به طور متوسط در هر ساعت نیم لیتر از آب استخر را جذب می کند و استخرهایی که در استانداردهای بالای جهانی قرار دارند، سعی در برابر کردن کیفیت آب استخر با آب آشامیدنی دارند.

ازن هم اکنون در جهان به عنوان ضدعفونی کننده پیشرو در زمینه های آب آشامیدنی، آب معدنی، هوا، استخر، محصولات کشاورزی، انبارها، سردخانه ها، کانتینرهای حمل مواد غذایی، سطوح، سالن ها، صنایع لبنی، کارخانه های مواد غذایی، خطوط تولید و بسیاری زمینه های دیگر شناخته شده است.برای کاهش بار میکروبی و تصفیه کامل آب مصرفی،دستگاه ازن جایگزین کلر جهت استریل کردن آب با قدرت اکسید کنندگی بالاتر استفاده می گردد که با استفاده از این روش می توان عوارض جانبی ناشی از آن، زمان طولانی ضد عفونی کردن و محدودیت های عملی آن را به نوعی کاهش داد.

مزایای استفاده از ازن تولید شده توسط ازن ژنراتور در استخرها:

 1. پراستفاده ترین سیستم تصفیه و ضدعفونی آب در کشورهای پیشرفته
 2. مقدار تزریق ازن در طول زمان های مختلف ضد عفونی ( Tn=T20=T1 ) برابر و توسط سنسور آن لاین اندازه گیری می شود در حالیکه کنترل میزان کلر در زمان های متفاوت در عمل مشکل ساز می باشد.
 3. کاهش زنگاب آب
 4. شفاف سازی و کدورت زدایی آب استخر
 1. ایجاد شفافیت مضاعف در آب استخر
 2. تبدیل سریع ازن سه اتمی به اکسیژن نوزاد که منجر به ماندگاری اکسیژن محلول در آب و فرحبخش کردن محیط شنا می گردد.
 3. حذف کامل کلر در استخرهای خانگی (باعث حذف کامل کلر و در بعضی از مراکز باعث کاهش شدید مصرف کلر که هزینه نگهداری بالایی دارد می شود که این خود هزینه های جاری و ثانویه را به میزان قابل توجّهی کاهش می دهد.)
 4. از بین بردن کلیه میکروارگانیسم ها، جلبک، قارچ، باکتری های بیماری زا حتّی وبا، ایدز، هپاتیت و …
 5. عدم ایجاد سوزش و قرمزی چشم، خشکی پوست، کمرنگ شدن موهای رنگ شده، قاشقی شدن ناخن ها و حساسیت های تنفسی و انتقال بیماری های واگیردار
 6. ازن کمتر از کلر باعث خوردگی دیواره استخر، لوله ها و … شده و ماندگاری آب استخر را نیز افزایش می دهد.
 7. حذف رسوبات کربنات کلسیم بر روی کاشی ها
 8. کاهش قابل ملاحظه مصرف آب به دلیل عدم نیاز به تعویض آب استخر
 9. از بین بردن بو، رنگ وطعم آب به صورت کامل
 10. نصب شده در نقاط مختلف کشور
 11. هزینه نگهداری بسیار پائین

سایر فواید استفاده از ازن به شرح ذیل است:

مزایای استفاده از ازن تولید شده توسط ازن ژنراتور :

 1. ازن به منعقد کردن مواد آلی کمک می کند و قادر به حذف مواد کلوئیدی ریز می باشد.
 2. ازن با غلظت باقیمانده محلول 5 PPM و بالاتر از بین بردن ویروس، باکتری و قارچ را صد در صد تضمین می کند.
 3. ازن تولید شده به آرامی به اکسیژن بر می گردد و باعث ماندگاری اکسیژن محلول در آب و درخشندگی آن می شود.
 1. ازن هیچ باقیمانده سمی در آب باقی نمی گذارد.
 2. ازن در محل تولید شده و نیاز به نگهداری ندارد.
 3. ازن بر خلاف کلر باعث رسوب کربنات کلسیم و تشکیل رسوب در سطوح نمی گردد.
 4. اگر ازن را با کلر مقایسه کنیم ، ازن 99 درصد از 60000 میلی لیتر / کلی فرم ها آب آلوده را در 8ثانیه با دوز PPM0.1 از بین می برد.این در حالی است که کلر با دوز مشابه به 15000 ثانیه زمان نیاز دارد.
 5. باکتری ها به مرور زمان نسبت به ازن مقاوم نمی شوند.
 6. ازن باکتری ها، ویروس ها، هاگ ها و جلبک ها را از بین می برد و 3000 بار سریع تر از کلر و سایر روش های ضدعفونی به شمار می رود .
 7. ازن آلودگی های آلی در آب را اکسید می کند.
 8. ازن به عنوان منعقد کننده باعث حذف مواد جامد کلوئیدی می شود.
 9. ازن مواد آلی را که موجب 99 درصد از طعم و مشکلات بو می شود، اکسید می کند و هیچگونه بو یا طعم خاصی نیز از خود بر جای نمی گذارد.
 10. ازن باعث حذف استفاده از کلر شده که هزینه نگهداری را به میزان قابل توجّهی کاهش می یابد.
 11. ازن کمتر از کلر باعث خوردگی جداره مخزن می شود.
 12. ازن سریع تر از سایر روش های ضدعفونی است .
 13. ازن 20 دقیقه نیمه عمر دارد و هیچگونه اثرات مضری به جای نمی گذارد .
 14. ازن عمر مفید آب را افزایش می دهد .
 15. ازن به دلیل برخورد مستقیم با غشا پلی ساکاریدی باکتری می تواند زمان ضد عفونی کردن ( تقریباً 3000 بار ) سریع تر از کلر به انجام رساند. در حالیکه کلر از غشا باکتری عبور کرده و هسته را تحت تأثیر می گذارد که این فرایند با زمان بیشتری صورت می گیرد.
 16. ازن به دلیل قدرت اکسید کنندگی بالاتر از سایر روش ها می تواند بر کلیه میکروارگانیسم ها حتی ویروسها و اسپورهائید غلبه کند.
 17. pH، کدورت و مقدار سختی آب روی عمل استریل ازن تأثیر نمی گذارد، در حالیکه ضد عفونی موارد فوق باید برای عملکرد کلر تعریف شده باشد.
 1. مقدار تزریق ازن در طول زمان های مختلف ضد عفونی ( Tn=T20=T1 ) برابر و توسط سنسور آن لاین اندازه گیری می شود در حالیکه کنترل میزان کلر در زمان های متفاوت در عمل مشکل ساز می باشد.
 2. سیستم های ازن نیاز به هیچ ماده مصرفی یا فیلتر خاصی ندارد. صنعتی و دائم کار می باشد و با توجّه به خاصیت شیمیایی آن هیچ گونه باقی مانده ای در محیط به جای نمی گذارد.

بررسی عملکرد گاز ازن:

ازن که فرم سه اتمی اکسیژن می باشد، به عنوان یک اکسیدکننده قوی به شمار می رود. عملکرد آن مطابق با اصول بهداشتی می باشد و قادر به از بین بردن میکروارگانیسم های متعدد بدون در نظر گرفتن ماهیت آن از طریق اکسید کردن غشاء سلولی می باشد. شواهد علمی نشان می دهد که ازن می تواند طیف وسیعی از پاتوژن های بالقوه از جمله باکتری، انگل، اسپور، کپک و مخمر ها را بسیار موثرتر از کلر از بین ببرد. ازن برخلاف بسیاری از مواد ضدعفونی کننده ها تاثیر منفی روی محیط زیست ندارد به دلیل اینکه به طور سریع به اکسیژن (o2)تبدیل می شود و هیچ باقیمانده شیمیایی به جای نمی گذارد.

می توان گفت که  تقریبا در تمام صنایع غذایی  از ازن برای استریلیزاسیون و ضدعفونی و بالا بردن زمان ماندگاری استفاده می شود. واکنشهای ازن با میکروارگانیسم های مختلف، در سیستمهای آبی به دو روش، واکنشهای مستقیم ازن ملوکولی و وجود رادیکالهای آزاد حد واسط صورت می گیرد. در این رابطه دلایل اصلی از بین رفتن باکتریها به وسیله ازن که توسط محققین ارائه شده عبارتند از:

 1. حمله مولکولی ازن به باند های دوگانه غیر اشباع چربیها در سطح سلول باکتری
 2. از بین رفتن لایه های لیپوپروتئین و لیپوپلی ساکارید و در نهایت تغییر در نفوذ پذیری و تجزیه سلول
 3. انعقاد پروتئن های سلولی، تخریب آنزیمها و تبدیل S-S به H-S و در نهایت مرگ سلول
 4. تخریب مواد ژنیتیکی سلول

مطالب مرتبط:

مدرن ترین و شگفت انگیزترین استخرهای دنیا

استخرهای بی شماری در جهان وجود دارد ولی برخی استخرها...

استخر و تجهیزات استخر

استخر و تجهیزات استخر به علت حساس بودن در نوع...

انواع استخرها بر اساس اندازه و شکل

استخر سازه ای مصنوعی است که مانند بک مخزن سرباز...

*